Liceum Ogólnokształcące nr I

100 – lat Niepodległości

„Z niej się wyłaniam .. Gdy myślę Ojczyzna. By zamknąć ją w sobie jak skarb.

Pytam wciąż jak go pomnożyć (…)

Ojczyzna: Wyzwanie tej ziemi, rzucone przodkom i nam, by stanowić o wspólnym dobru

i mową własną jak sztandar wyśpiewać dzieje”

                                           (Jan Paweł II)

O kształtowanie takiego wizerunku Ojczyzny, o pielęgnowanie tak pojętej wolności chodziło autorkom (Bernadecie Kot, Annie Szczerbie i Edycie Szafraniec) uroczystej akademii z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Aktorzy z klasy II d przedstawili w literackiej formie bogatą historię Polski od momentu protestu Tadeusza Reytana na  zatwierdzenie rozbioru, poprzez zsyłki Polaków na Sybir uchwycone z dzieł Mickiewicza, do pojawienia się jednego z największych bojowników o wolność, Józefa Piłsudskiego.

Dramatyzmu przedstawianych wydarzeń dodawała pojawiająca się gdzieś w tle postać Stańczyka i wieszcza Wernyhory przepowiadającego losy Ojczyzny. Najdobitniej proroczy ton wybrzmiał w scenie z „Wesela” S. Wyspiańskiego, w rozmowie Wernyhory i Gospodarza, a także w apelu proroka naszych czasów Jana Pawła II.

Mottem akademii były słowa „Abyście nie utracili wolności ducha”. Dziś, w wolnej Polsce to zawołanie jest szczególnie aktualne. Nie musimy walczyć o wolność kraju, ale potrzebna jest ciągła walka o honor, o godność, o dobro i szacunek. O taki przekaz chodziło też autorkom artystycznego widowiska.

Patriotyczny wydźwięk akademii ubogaciła uroczystość przekazania Sztandaru Szkoły nowemu pocztowi sztandarowemu, występ zwycięzców XI Festiwalu Pieśni Patriotycznej (Weroniki Michaś, Marioli Miśkowiec i Dawida Pajora), a także okolicznościowe przemówienie Pani Dyrektor Anny Sali.

Mamy nadzieję, że uroczyste obchody niepodległości Ojczyzny na długo zostaną w pamięci i sercach społeczności szkolnej.

Anna Szczerba