Wymiana polsko-niemiecka – wizyta suskich licealistów w Niemczech
Wymiana polsko-niemiecka – wizyta suskich licealistów w Niemczech
7 – 14 maj 2024
Po dwóch tygodniach od pierwszej części wymiany, która odbyła się w Polsce w dniach 16-23 kwietnia, nadszedł czas na rewizytę. 7 maja uczniowie naszego liceum wyjechali do Niemiec odwiedzić swoich nowych przyjaciół z Alemannen-Realschule w Müllheim.
Przebieg naszej wizyty w kolejnych dniach:
7 maja (wtorek) w godzinach popołudniowych spod LO udaliśmy się autokarem na lotnisko w Balicach i dalej już samolotem przelecieliśmy do Basel-Mulhouse. Opóźniony nieco lot przebiegał spokojnie mimo obaw niektórych uczestników wymiany, którzy po raz pierwszy lecieli samolotem. Na lotnisku przywitały nas radosne twarze niemieckich koleżanek i kolegów z wymiany, którzy czekali wraz z rodzicami na nasz przylot.
8 maja (środa) spotkaliśmy się w szkole Alemannen Realschule w Müllheim. Na początku przywitał nas dyrektor szkoły Pan Amadeus Saier, a następnie uczestniczyliśmy w prezentacji programu wymiany i miejsc, które mieliśmy wspólnie odwiedzić. Nie brakło również emocji przy rozwiązywaniu quizu o stolicach europejskich a wysoka motywacja i nasza wiedza zaowocowała aż trzema pierwszymi miejscami. Później nasi niemieccy koledzy pokazali nam swoją szkołę i udaliśmy się na zwiedzanie Müllheim.
8 maja – Dzień Zwycięstwa – to dzień ważny dla historii całego świata dlatego nasz program zakończyliśmy spotkaniem, na którym pan Udo Farelle wygłosił mowę w języku polskim. Oto jej fragment:
” … Dziś stoimy tu razem – zarówno Polacy, jak i Niemcy – i podajemy sobie ręce, przekazujemy sobie siłę i wzajemną przyjaźń. To było nie do pomyślenia jeszcze 79 lat temu. Nasi dziadkowie i pradziadkowie walczyli ze sobą i zadawali sobie nawzajem ból w imię polityki i propagandy. Dzisiejsze pokolenie, a mianowicie Wy, drodzy uczniowie, pokazujecie, że można działać inaczej – lepiej, czyniąc możliwym to, co kiedyś było niemożliwe. Nasze pojednanie osiągnęliśmy wspólnie i wszyscy możemy być z tego dumni. Niech pamięć będzie jednocześnie przestrogą i kierunkowskazem”
9 maja (czwartek) był dniem niespodzianek. Po zmianie planów wyjazdu, długim oczekiwaniu na pociąg, kilku przesiadkach i dodatkowym przejeździe tramwajem dotarliśmy do stolicy Alzacji – przepięknego Strasburga we Francji. Mieliśmy możliwość podziwiać wspaniałą katedrę Notre-Dame oraz pięknie zachowaną średniowieczną starówkę i dzielnicę „Petite France” pełnych widoków jak z kolorowej pocztówki. Mimo wielu problemów w drodze powrotnej – odwołanych oraz spóźnionych pociągów dotarliśmy w komplecie i pełni wrażeń do Müllheim.
10 maja (piątek) spędziliśmy w przepięknym mieście Bazylea (Basel) na styku granic trzech państw: Szwajcarii, Niemiec i Francji. Na początek przeprawiliśmy się promem przez rzekę Ren, żeby dotrzeć do najstarszej części miasta z górującą na wzgórzu katedrą z XI wieku, a później podziwialiśmy przepiękną Starówkę miasta.
11 maja (sobota) kolejny dzień z kierunkiem Szwajcaria: tym razem naszym celem było miasto Szafuza (Schafhausen) i wodospady na Renie (Rheinfall). Po spacerze malowniczymi uliczkami starego miasta pełnych kolorowych ozdobionych freskami kamienic udaliśmy się do XVI-wiecznej twierdzy Munot wznoszącej się nad miastem. Kierując się brzegiem Renu dotarliśmy do wodospadu na Renie wyłaniającego się z malowniczego rzecznego krajobrazu. Jest to największy wodospad w Europie, który osiąga imponujące wymiary: Szerokość wodospadu wynosi 150 metrów, wysokość 23 metry a średni przepływ wody wynosi 600 m³/s. Wodospad zrobił na nas niesamowite wrażenie, co zresztą nie dziwi, bo to jedna z największych atrakcji w północnej części Szwajcarii, która przyciąga wielu turystów.
12 maja (niedziela) był dniem, który spędzaliśmy wspólnie z rodzinami goszczącymi – wielu uczniów udało się do parku rozrywki Europapark, inni zwiedzali malownicze ruiny zamku Staufen, park dzikich zwierząt w Steinen czy też poznawali urocze zakątki Schwarzwaldu.
13 maja (poniedziałek) zwiedzaliśmy Freiburg – stolicę Schwarzwaldu, miasto uniwersyteckie z gotycką katedrą i bramami miejskimi: Martinstor i Schwabentor oraz górującym nad miastem wzgórzem zamkowym. Był to też czas na wieczór pożegnalny, na który przygotowywaliśmy z koleżankami i kolegami z Niemiec oraz ich rodzicami różne smakołyki. Wieczór spędziliśmy na wspólnych zabawach i tańcach a najwięcej emocji dostarczyły zabawa: „One-two-three – where is Henry?” i taniec Belgijka, który po kilku próbach opanowaliśmy do perfekcji.
14 maja (wtorek) był przeznaczony na quiz Kahoot na temat UE oraz podsumowanie projektu – razem stworzyliśmy „sieć wspomnień” i pamiątkowe albumy. Wspólny obiad poprzedził przygotowania do podróży a popołudniu po pożegnalnych uściskach na lotnisku udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.
Był to piękny i owocny czas wspólnego spotkania młodzieży polskiej i niemieckiej. Wielu z nas snuje plany ponownej wizyty u z uczniów z Müllheim, co jest możliwe dzięki programowi PNWM #2amongmillions dofinansującego indywidualną wymianę młodzieży. Dziękujemy organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży za możliwość udziału w tym przedsięwzięciu oraz wsparciu finansowemu sponsorów: Bankowi Spółdzielczemu w Suchej Beskidzkiej i firmie Electris z Białki.