Liceum Ogólnokształcące nr I

WYMIANA POLSKO-UKRAIŃSKO-NIEMIECKA

Przez cały marcowy tydzień (9-14 marca 2025) w Liceum Ogólnokształcącym w Suchej Beskidzkiej gościła grupa 18 uczniów i 2 opiekunów z niemieckiego Wassenberg (Nadrenia Północna-Westfalia) ze szkoły „Betty-Reis-Gesamtschule”. Wymiany z szkołami niemieckimi mają długą tradycję w naszej szkole, bo organizowane są od 2001 roku a szkoła z Wassenberg gościła u nas po raz drugi.
Tematem przewodnim tegorocznej wymiany było: „Różni czy podobni – razem dla Europy”, dlatego w wymianę zaangażowani byli nie tylko polscy i niemieccy uczniowie ale także uczniowie ukraińscy z naszej szkoły.
W trakcie wymiany nasi licealiści oraz ich niemieccy koledzy uczestniczyli w warsztatach historycznych i regionalnych, zajęciach integracyjnych i zwiedzali Suchą a także Zakopane i Kraków, mieli możliwość poznanie ekspozycji Babiogórskiego Parku Narodowego a w czasie wolnym spędzali czas podczas wspólnych wieczorów. Dzięki wymianie uczniowie mogli doskonalić znajomość języków obcych, poznawali nasz kraj i region, mogli przełamać panujące stereotypy a przede wszystkim nawiązali kontakty z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej. Już w maju polscy uczniowie pojadą z rewizytą do Wassenberg, gdzie nastąpi dalsza część wymiany.
Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży.
A tak o wymianie pisali jej uczestnicy:

Przez 6 dni (9-14 marca) gościliśmy w naszej szkole gości z Niemiec. Nasza wymiana rozpoczęła się od serdecznego powitania w Suchej Beskidzkiej, gdzie niemieccy uczniowie zamieszkali u polskich rodzin. Już pierwszego dnia rozpoczęliśmy wspólne zwiedzanie miasta i zabawy integracyjne, które pozwoliły nam się lepiej poznać. Z racji, że przewodnim tematem wymiany w tym roku było hasło ,,Różni czy podobni – razem dla Europy”. W takcie pobytu nasi goście odwiedzili Muzeum Auschwitz- Birkenau w Oświęcimiu, wspólnie pojechaliśmy na wycieczki do Krakowa, Zakopanego i Zawoi. W Krakowie odkrywaliśmy miasto – spacerowaliśmy po urokliwym Kazimierzu, podziwialiśmy Wawel, odwiedziliśmy Sukiennice i Rynek Główny. Następnie wyruszyliśmy w góry – w Zakopanem spacerowaliśmy po Krupówkach, i mimo niesprzyjającej pogody podziwialiśmy panoramę Tatr z Gubałówki . Nie zabrakło też czasu na odkrywanie naszego regionu– odbyliśmy krótką wizytę w Muzeum Babiogórskiego Parku Narodowego. W trakcie wymiany uczestniczyliśmy także w warsztatach historycznych i regionalnych, które pozwoliły nam lepiej zrozumieć naszą wspólną historię i tradycje. Ostatniego dnia podsumowaliśmy cały tydzień – było rozdanie dyplomów i pamiątkowe zdjęcia, a pożegnanie pełne było wzruszeń. Nie możemy się doczekać ponownego zobaczenia się z naszymi gośćmi w maju!