Liceum Ogólnokształcące nr I

Wymiana w Kiejdanach, Litwa – 5.06-9.06.2023

Erasmus ponownie na szlaku, tym razem kierunek – LITWA! Zaczęło się od WYZWANIA – „przeżyć jeden dzień bez bagażu”  – z wielką dumą możemy ogłosić, że to wyzwanie każda z uczestniczek Erasmusa zdała na 6! W tej edycji projektu uczestniczą: Katarzyna Bałos (3a), Gabriela Śladewska (2e), Maria Sarlej (1c), Julia Stanaszek (1f), Angelika Pawlus (1c) oraz Oliwia Kachnic (2d).

Początek projektu to zwiedzanie stolicy Litwy –  Wilna. Numerem jeden zwiedzania była Ostra Brama, pozostałość dawnych fortyfikacji miejskich, która jednak przyciąga XVII wiecznym obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej, o której pisał Adam Mickiewicz w inwokacji do „Pana Tadeusza” –„Panno święta, co Jasnej bronisz Częstochowy  I w Ostrej świecisz Bramie.” Potwierdzamy, dzisiaj ta informacja nadal jest aktualna!  Następnym punktem była największa na Litwie Cerkiew Ducha Świętego, gdzie uczestniczyłyśmy w ceremonii, która była dla nas czymś zupełnie nowym, a piękny harmoniczny śpiew nie pozwalał nam odejść szybko.

I nadszedł czas na pierwsze spotkanie z partnerami (samymi chłopcami) z Chorwacji!

W drodze do szkoły już wspólnie nie mogliśmy pominąć  niezwykłego zamku w Trokach, który w średniowieczu były stolicą państwa litewskiego.

W pełnym gronie, czyli jeszcze w grupą z Litwy spotkaliśmy się we wtorek i rozpoczęliśmy od wspólnego zwiedzania szkoły wraz z ogromnym  przyległym do szkoły terenem zielonym. Następnie odbyły się zajęciach laboratoryjne, by dzień zakończyć wspólnymi tańcami.

Ostatnie dni pełne były aktywności: odbyliśmy wizytę w Urzędzie Miasta Kiejdany, oglądaliśmy dzieła wykonane w drewnie autorstwa Vytautasa Uleviciusa, ale też sami próbowaliśmy swoich możliwości artystycznych: haftu, garncarstwa, czy wyrobu drewnianej łyżki. Gra miejska wciągnęła wszystkich uczestników projektu, a zdjęcia długo po grze ciągle wywoływały nasz uśmiech. Słodka wizyta w fabryce wyrobu czekolady „Ruta” z możliwością przygotowania własnego pudełeczka przysmaków czeka w walizce na powrót do domu. Na pociechę ostatniego spotkania po rozdaniu certyfikatów odbyły się walki balonów, które cieszyły zarówno walczących jak i obserwatorów. Jak to zwykle bywa z łezką w oku przychodzi pora na „good bye”.

ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ