Liceum Ogólnokształcące nr I

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA 2024

 

W dniach 16 – 23 kwietnia nasze liceum gościło grupę 20 niemieckich uczniów i dwóch opiekunów p. Cosimę Sipos und p.Udo Farelle ze szkoły Alemannen Realschule z Müllheim (Badenia-Wirtembergia). Przebywali oni w rodzinach polskich w ramach wymiany szkolnej    i podczas tygodniowego pobytu zwiedzali Suchą i region Polski południowej.

Temat przewodni tegorocznej wymiany brzmiał: „Uczymy się historii – razem budujemy przyszłość bez konfliktów”, w związku z czym młodzież naszych zaprzyjaźnionych szkół odwiedziła Muzeum Auschwitz-Birkenau i uczestniczyła w warsztatach muzealnych. Jednym z punktów programu była również wizyta w Muzeum „Emalia Schindlera”, do której przygotowaliśmy się wspólne oglądając film „Lista Schindlera”. Także współczesna piosenka zespołu T.Love „Nie, nie, nie” posłużyła do rozważań na temat sprzeciwu jednostki wobec przemocy a wspólne warsztaty zaowocowały pięknymi plakatami. Młodzież zwiedzała Kraków, Zakopane i słowacki Keźmark, a grupa niemiecka mogła podziwiać również Kopalnię Soli w Wieliczce. Nie brakowało także innych pomysłów na wspólne spędzanie wolnego czasu: pizza, kręgle, bilard, kino oraz wspólne spotkania wieczorami. Dla większości Niemców była to pierwsza wizyta w Polsce i byli oni pod wielkim wrażeniem polskiej gościnności i otwartości. Już niedługo suscy licealiści wyjadą na tydzień do Niemiec w ramach rewizyty.

Projekt współfinansowała organizacja Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży, wsparcia finansowego udzielili również  Bank Spółdzielczy z Suchej Beskidzkiej oraz firma Electris       z Białki.