Liceum Ogólnokształcące nr I

Wymiana zdjęciowa z Chinami

W dniach od 1 do 5 października 2013r. gościem naszej szkoły była Marien Sarur, nauczycielka języka angielskiego w Early Childhood Education College w Suzhou, Chiny.       Celem tej wizyty było nawiązanie współpracy pomiędzy nasza szkołą a szkołą p. Sarur.

W czasie tego pobytu p. Marien Sarur miała okazje obserwować lekcje przeprowadzone przez nauczycieli naszej szkoły, m. in. lekcje WF-u, EDB, geografii, języka niemieckiego i francuskiego, matematyki, religii i wiedzy o kulturze. Odbyło się również spotkanie z nauczycielami, w czasie którego p. Sarur przybliżyła nam system edukacyjny Chin. Również w czasie tego pobytu zostały położone podwaliny do wizyty grupy nauczycieli z Chin, która miała miejsce w nieco późniejszym terminie.

 

Wizyta nauczycieli z Chin w naszej szkole.

W dniach 27.01 – 7.02 2014r w Zespole  Szkół Ogólnokształcących Liceum Ogólnokształcącym  im. M. Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej  gościliśmy   nauczycielki  z dalekiego, chińskiego miasta Suzhou.

Nauczycielki przybyły w ramach projektu „Wymiana z Chinami” , który rozpoczął się jeszcze w 2012r. z inicjatywy  Marien Sarur –  nauczycielki języka angielskiego w Early Childhood Education College w Suzhou. To ona wysunęła propozycję projektu wymiany zdjęciowej pomiędzy uczniami suskiego LO,  a uczniami szkoły, w której pracuje.

Na przełomie września i października 2013r. Marien Sarur przebywała w Polsce z wizytą wstępną, której celem było po pierwsze zapoznanie się z warsztatem pracy polskich nauczycieli oraz położenie podwalin do drugiej wizyty, która miała miejsce właśnie na przełomie stycznia i lutego 2014r.

W wizycie uczestniczyło sześć młodych nauczycielek, które w czasie swojego pobytu prowadziły różnorodne zajęcia dla uczniów suskiego LO. Były to: Marien Sarur, opiekunka projektu i nauczycielka hiszpańskiego w czasie pobytu w Polsce,  Jane Ge Ziyan – nauczycielka wymowy,  Lisa MaXinYu – mistrzyni  kaligrafii,  Pam PanHaiMin – zajmująca się  wycinankami w papierze i robótkami  ręcznymi,  Sarah WeiXia – zajmująca się  pismem  ręcznym i  Sally ZhangLe – malunkiem  chińskim. Ze strony LO w projekcie uczestniczyły dwie grupy uczniów: grupa hiszpańska (12 osób z klas pierwszych i drugich), której członkowie przeszli w czasie czterech dni zajęć intensywny kurs języka hiszpańskiego oraz grupa chińska (9 osób z klas drugich), której członkowie uczestniczyli w szerokim wachlarzu zajęć zaproponowanych przez chińskich gości. Nauczycielem-opiekunem ze strony polskiej była Edyta Szafraniec, nauczycielka języka angielskiego w naszym liceum.

Zajęcia prowadzone przez nauczycieli z Chin toczyły się przez pierwsze cztery dni ich pobytu w Polsce i zakończyły się podziękowaniami, jakie na ręce gości złożył Pan Dyrektor LO, Jan Zadora, bez którego pomocy i życzliwości planowana wizyta nie miałaby szans się  odbyć . Nie był to jednak koniec pracy nauczycielek w Polsce. Jeszcze tego samego dnia, tj. 31.01 2014r.,  Marien Sarur wystąpiła przed studentami WSTiE w Suchej Beskidzkiej z wykładem monograficznym dotyczącym edukacji w Chinach. Wykład poprzedzony był rozmową z Panią Kanclerz Marią Grzechynką. Dzień wcześniej odbyło się również spotkanie w LO z przedstawicielem władz powiatu, Panem Wicestarostą Janem Woźnym, oraz Panią Agatą Spyrką -Trzop, Naczelnikiem Wydziału Edukacji i Zdrowia.

W piątek 31.01. 2014r. nauczycielki gościły w Szkole Podstawowej w Grzechyni, gdzie obserwowały i brały udział w zajęciach przedszkolnych, a na spotkaniu z uczniami całej szkoły przybliżyły system edukacyjny w Chinach, opowiadając o przedszkolu, szkole podstawowej i gimnazjum w Chinach.

Drugi tydzień pobytu gości z Chin w Polsce upłynął pod znakiem relaksu i rekreacji połączonej z nauką. Goście z Chin mieli okazję odwiedzić Kraków, Wieliczkę, Zakopane oraz Zawoję. Brały udział w balu studniówkowym w dniu 01.02.2014 oraz w kuligu zorganizowanym przez LO. Niestety, wszystko co dobre, musi się kiedyś skończyć i również ta wizyta dobiegła końca.

ZOBACZ GALERIĘ ZDJĘĆ