Liceum Ogólnokształcące nr I

„MAŁOPOLSKA PAMIĘTA” 24 – 25 X 2018

Auschwitz – Birkenau to symbol upadku człowieczeństwa, cierpienia udokumentowanego torturami. To miejsce, w którym bardzo szybko wyzbywano się wyższych uczuć, gdzie człowiek był tylko numerem poddanym nieludzkim eksperymentom.

Patrząc na to, co zgotowała światu nazistowska machina zagłady, wypada tylko milczeć. I dziwne wydaje się, że po tym, co wycierpiał człowiek, wciąż świeci słońce, wciąż płynie „melodia życia”.

Auschwitz jest naszą pamięcią, wielkim zapytaniem o to, gdzie leżą granice nienawiści. Nasza wizyta w miejscu zagłady tysięcy istnień ludzkich uczy historii, tej, która nie może się powtórzyć, która nigdy nie powinna się wydarzyć. Wchodzimy do baraków, widzimy komory gazowe, stajemy przed ścianą śmierci. Przenikliwy wiatr i chłód pozwala choć w minimalnym stopniu wczuć się w klimat tamtych wojennych dni. Tony ludzkich włosów, protez, butów, naczyń, puszek po cyklonie B, zdjęcia… to dziś świadectwo jednej z największych zbrodni przeciw ludzkości.

Tematem projektu, w którym wzięliśmy udział, są słowa „Małopolska pamięta” i słowo „pamięć” chyba najbardziej w tym miejscu pasuje. Tym, którzy w bestialski sposób zostali zamordowani w obozach śmierci, należy się pamięć, bo to męczennicy XX wieku, ofiary propagandy III Rzeszy.

Zwiedzając Muzeum Auschwitz – Birkenau, Centrum Żydowskie, synagogę, uczestnicząc w warsztatach poświęconych m. in. historii Żydów w przedwojennym Oświęcimiu, znajdujemy  odpowiedź na pytanie: „Dlaczego Auschwitz powinien nas obchodzić?”

Czy Auschwitz stał się przestrogą dla kolejnych pokoleń? Wydarzenia z różnych części świata, kolejne akty ludobójstwa, jak chociażby w Rwandzie, o czym dowiadujemy się na jednym z wykładów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Oświęcimiu, są tego zaprzeczeniem.

Podtrzymywanie pamięci o milionach pomordowanych w różnych zakątkach świata, ukazywanie tragicznych konsekwencji nienawiści, braku tolerancji i propagandy powinny być metodą walki z chorymi ideologiami, ze złem tego świata. Czy to wystarczy? O tym przekonają się następne pokolenia.

Anna Szczerba

Małgorzata Skawińska

Fotorelacja:

https://humanisci2013.blogspot.com/2018/10/blog-post_27.html

https://humanisci2013.blogspot.com/2018/10/udzia-w-projekcie-maopolska-pamieta.html