Liceum Ogólnokształcące nr I

Międzynarodowe warsztaty języka chińskiego

Termin warsztatów: 20-24 stycznia 2020r.

Cel warsztatów: intensywny tygodniowy kurs języka chińskiego dla grupy uczniów.

Kurs zapewnia: opiekę nauczycieli będących obywatelami Chin, dostęp do oryginalnych materiałów do nauczania języka chińskiego.

Zapisy: u nauczycielki języka angielskiego, Edyty Szafraniec (sala 212) do 1 października 2019r.

Zajęcia warsztatowe:

Chiński język mówiony: opanowanie podstawowych zwrotów w komunikacji codziennej w trakcie zajęć z zabawami i grami.

Pismo ręczne: użycie długopisu w nauce chińskiego pisma ręcznego może byc prawdziwą przygodą. Zobacz, jak znaki języka chińskiego formują się na papierze I jaka jest kolejność zapisu poszczególnych znaków.

Kaligrafia: być może widziałeś w mangach lub anime jak tworzone są chińskie znaki za pomocą pędzla i atramentu? Teraz możesz spróbować zrobić to samemu! Pozwól swoim dłoniom zdobywać nowe doświadczenia.

Tradycyjne malarstwo chińskie: nieważne czy interesujesz się sztuką wizualną, czy też nigdy nie próbowałeś malować! Na tych zajęciach uczymy krok po kroku, jak powstaje obraz namalowany z użyciem tradycyjnych metod. Być może odkryjesz w sobie talent malarski?

Robótki ręczne: brzmi łatwo? Zobaczymy czy im podołasz! Stwórz coś ładnego, niepowtarzalnego, coś co może stać się świetnym prezentem dla Twoich najbliższych!

Materiały konieczne do pełnego uczestnictwa w warsztatach zostają zakupione w Chinach i dostarczone do uczniów w pierwszym dniu warsztatów. Koszt, jaki ponoszą uczniowie to ok. 120-140zł; pieniądze te w pełni pokrywają koszt materiałów i NIE SĄ zapłatą za zajęcia. Zajęcia warsztatowe są w pełni darmowe. Wśród materiałów przywiezionych z Chin znajdą się: specjalne pędzle do kaligrafii  i malowania wraz z matą, atrament, zestaw farb do malowania, palety domalowania, miseczka na atrament, mata filcowa, papier do ćwiczenia kaligrafii, papier do kaligrafii, papier do malowania, papier kolorowy, długopisy żelowe, maty wodne do ćwiczeń kaligraficznych, papier do prac ręcznych, zestaw koralików, żelazka do koralików, koraliki wodne, podręczniki do poszczególnych przedmiotów (do własnego wydrukowania w domu przed zajęciami).

Uczniowie sami muszą mieć przygotowane przed rozpoczęciem zajęć następujące rzeczy: osobny zeszyt do języka chińskiego, deska o krajania wielkości A4, kilka tubek po papierze toaletowym, długopis, ołówek, nożyczki, nóż do tapet, klej w płynie i klej w sztyfcie, dwie ściereczki do czyszczenia pędzli, 3 kubeczki jednorazowe, kilka starych gazet do zabezpieczenia podłogi przed zachlapaniem, poza tym dużo energii i chęci do współpracy.

Zajęcia warsztatowe odbywać się będą od 7:30 do 14:40, w tym czasie uczniowie nie uczestniczą w normalnych lekcjach i otrzymują delegację jako usprawiedliwienie nieobecności; jeśli w porze warsztatów uczniowie mają ważny test/sprawdzian/kartkówkę, oczywiście biorą w nim udział a potem wracają na zajęcia warsztatowe. Przerwy między lekcjami są do dyspozycji uczniów. Po zakończonych zajęciach w każdy dzień uczniowie będą proszeni o pozostanie 10 minut dłużej w celu uporządkowania sali i przygotowania jej do pracy na dzień następny.

Zajęcia dodatkowe dla uczniów, którzy nie biorą udziału w warsztatach:

na przerwach 10-minutowych każdy uczeń może poprosić o zapisanie swojego imienia znakami chińskimi, może spróbować wykonać origami pod okiem nauczycieli, a we środę 22 stycznia 2020 odbędzie się sesja zdjęciowa Han’fu(tyko dla dziewczyn). Jest to okazja do przymierzenia tradycyjnych strojów chińskich. Chętni do sesji Han’fu muszą zapisać się wcześniej u Edyty Szafraniec.

Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzyma certyfikat uczestnictwa w kursie języka chińskiego.

Nauczyciele prowadzący kurs nie pobierają za to żadnego wynagrodzenia, ich praca to praca na zasadzie wolontariatu.

Przypominamy, zapisy do 1 października 2019r u nauczycielki języka angielskiego, Edyty Szafraniec.