Liceum Ogólnokształcące nr I

WYMIANA POLSKO-NIEMIECKA Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Suchej Beskidzkiej i Betty-Reis-Gesamtschule w Wassenberg


Przez cały marcowy tydzień (12 – 17 marca 2023) w Liceum Ogólnokształcącym w Suchej Beskidzkiej gościła grupa 25 uczniów i 2 opiekunów z niemieckiego Wassenberg (Nadrenia Północna-Westfalia) ze szkoły „Betty-Reis-Gesamtschule”. Wymiany z szkołami niemieckimi mają długą tradycję w naszej szkole, bo organizowane są od 2001 roku, jednak czas pandemii uniemożliwił tradycyjne spotkania, do których mogliśmy w tym roku wreszcie powrócić.

Tematem przewodnim tegorocznej wymiany było: „Patrząc w przyszłość pamiętamy o przeszłości”, dlatego młodzież odwiedziła Muzeum Auschwitz-Birkenau oraz krakowskie muzeum „Fabryka Oskara Schindlera”.

W trakcie wymiany nasi licealiści oraz ich niemieccy koledzy uczestniczyli w zajęciach integracyjnych i zwiedzali Suchą a także Zakopane i Kraków, a w czasie wolnym integrowali się podczas wspólnych wieczorów. Dzięki wymianie uczniowie mogli doskonalić znajomość języków obcych, poznawali nasz kraj i region, mogli przełamać panujące stereotypy a przede wszystkim nawiązali kontakty z rówieśnikami ze szkoły partnerskiej.

Już w maju uczniowie liceum pojadą z rewizytą do Wassenberg, gdzie nastąpi dalsza część wymiany.

Projekt dofinansowała Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży