WYPRAWA NA DIABLAK (Babia Góra, 1725m n.p.m.)
Eksplorację świata najlepiej rozpocząć od najbliższej okolicy, tak by nikt nie powiedział: „cudze chwalicie, swego nie znacie”, stąd wybór wycieczki uczniów klasy pierwszej: 1A i 1C do Babiogórskiego Parku Narodowego w Zawoi, z noclegiem w schronisku na Markowych Szczawinach. Ludzie, miejsce i czas całkowicie nieprzypadkowe – licealiści z Curie w Suchej, w połowie przyrodnicy (biol-chem), w sercu Beskidów i w okresie złotej polskiej jesieni! Można tylko już dodać zdjęcie na samiutkim szczycie Diablaka (1725 mn.p.m):
Nasza trasa rozpoczęła się bardzo zachęcająco – od Krowiarek – spacerowym niebieskim szlakiem do schroniska. Towarzyszący nam przewodnik Babiogórskiego Parku Narodowego: pan T.Urbaniec opowiadał o skarbach przyrody w parku, przeplatając co rusz praktycznymi informacjami o turystyce górskiej, czy samych turystach. Samo schronisko na Markowych Szczawinach to niezwykłe miejsce, właściwie żywa historia o ludziach, którzy na trwale wpisali się w nasz region, obok schroniska znajduje się niewielkie Muzeum z eksponatami, które udało się ocalić od zapomnienia.
Nie brakuje też miejsce z nieco młodszą historią – w schronisku można zobaczyć tzw. „Ścianę Mocy” z galerią zdjęć z autografami oraz sprzętami do wspinaczki Wielkich Himalaistów: Wandy Rutkiewicz, Jerzego Kukuczki, Janusza Gołębia i Simone Mord.
Samo nawet chodzenie po schronisku też jest nauką, na korytarzu znajdziemy instruktarz m.in. jak się ubrać i spakować, co zrobić w sytuacji niebezpieczeństwa lawinowego.
Wracając do licealistów z Curie, to zdobycie szczytu, odwiedzenie Muzeum nie kończyło jeszcze dnia, pozostał jeszcze czas na integracje klas.
Rano nie było lekko wstać, ale jedno spojrzenie za oknem dodawało skrzydeł, więc na rozgrzewkę mieliśmy spotkanie z ratownikiem górskim GOPR-u. Nie tylko czas słuchania o działalności stacji GOPR, ale także prezentacja sprzętu do ratowania ludzkiego życia (a było tu co mówić i co pokazać!) oraz część praktyczna: jak się dostać do tej elitarnej jednostki i jak wygląda taka ścieżka awansu zawodowego.
Organizator: Marta Chaja-Kubas
Opiekunowie: Magdalena Opidowicz, Witold Droński, Beata Chowaniec
Do zobaczenia na kolejnym szlaku!!!