Liceum Ogólnokształcące nr I

XX Powiatowe Dyktando Ortograficzne

27 października 2023 odbyła się dwudziesta edycja Powiatowego Dyktanda. Do udziału w dyktandzie zgłosiło się 36 uczestników, w tym 17 w kategorii dziecięcej i 19 w kategorii młodzieżowej. Na powitanie uczestników przybyła Anna Sala – Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego nr I w Suchej Beskidzkiej, życząc wszystkim powodzenia. Tekst dyktanda jak co roku przygotowała dr Ewa Biłas-Pleszak, reprezentująca Instytutu Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i Towarzystwo Miłośników Języka Polskiego, która też przewodniczyła Komisji Oceniającej. W jej skład weszli także poloniści: dr Mariusz Pleszak z III Liceum Ogólnokształcącego im. A. Mickiewicza w Katowicach oraz mgr Małgorzata Skawińska i mgr Marzena Polak z suskiego Liceum Ogólnokształcącego. Prace uczestników oceniano w dwóch kategoriach: w kategorii dziecięcej do kl.VI szkół podstawowych i w kategorii młodzieżowej. w której znaleźli się uczniowie kl. VII, VIII i szkół średnich. O godz. 10.00 starsi uczestnicy „stawali w szranki, by ortografię na himalajskie wyżyny wznieść”, a i młodsi uczniowie szkół podstawowych o godz. 11.00 też nie mieli łatwego zadania podążając „w mórz odmęty, głębin tonie, tam, gdzie kędzierzawy pirat ciągle gra na saksofonie”. Te arcytrudne teksty dyktand przysporzyły uczestnikom nie lada trudności.
Wyniki przedstawiają się następująco: W kategorii dziecięcej (szkoły podstawowe do kl. VI): I miejsce – Mateusz Toczek – kl. VI, Szkoła Podstawowa nr 2 w Suchej Beskidzkiej II miejsce – Zofia Stąpor – kl. VI, Szkoła Podstawowa w Bieńkówce III miejsce – Bartłomiej Pytlowski – kl. VI, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Lachowicach.
W kategorii młodzieżowej (klasy VII, VIII i szkoły średnie): I miejsce – Maksymilian Kachnic – kl. VIII, Szkoła Podstawowa w Jachówce II miejsce – Oliwia Kachnic – kl. III LO nr I w Suchej Beskidzkiej III miejsce – Maja Irzyk – kl. VIII, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Naprawie.
Podsumowanie dyktanda i wręczenie dyplomów oraz nagród nastąpiło o godz. 14.00. Wyniki odczytała Przewodnicząca Jury – dr Ewa Biłas-Pleszak. Gratulując tegorocznym laureatom, organizatorzy zaprosili wszystkich na kolejną edycję dyktanda. W czasie oczekiwania na wyniki oprócz poczęstunku na uczestników czekały warsztaty z malowania tradycyjnych, drewnianych ptaszków stryszawskich przygotowane przez instruktora GOK w Stryszawie. Organizatorzy: Gminny Ośrodek Kultury w Stryszawie, Urząd Gminy w Stryszawie, Starostwo Powiatowe w Suchej Beskidzkiej oraz Liceum Ogólnokształcące nr I im. Marii Skłodowskiej – Curie w Suchej Beskidzkiej dziękują wszystkim uczestnikom i nauczycielom, którzy przygotowali młodzież i przeprowadzili eliminacje szkolne.